Nejběžnější způsob, jak se v domácnosti řeší problém s nedostatkem úložných prostor, je postel s úložným prostorem. Má to však své nevýhody. Jde totiž o vaše zdraví a také dostatečnou hygienu. Věděli jste o tom, že lůžkoviny do postele nepatří? Pojďme se tedy podívat, jak ukládat peřiny nejzdravějším způsobem.
Zapomeňte na přehozy!
Výrobci nábytku často vyzdvihují přednosti skrytých úložných prostor, jako jsou peřináče, různé boxy uvnitř lůžek a podobně. Odborníci však varují, abyste se takovému ukládání lůžkovin vyhnuli, protože tyto prostory jsou centrem roztočů. A to není pouze jediný důvod.
Lůžkoviny, které zrovna používáte každou noc, byste neměli zastýlat, ani přes ně dávat pléd či jiný přehoz. Potní sraženiny, žlázové výměšky, alergeny a pachy se totiž konzervují. Nejlepší je nechat lůžkoviny volně přehozené přes plochu postele. Na tom se shodují i odborníci z oblasti imunologie a alergologie.
Jestliže ale bydlíte v malém bytě, kdy postel používáte i jako postel ke spaní i jako sedací soupravu, pak toto řešení asi nebude nejideálnější. Ložnice slouží i jako obývací pokoj, a tak by nebylo vhodné posadit návštěvu na lůžkoviny. Pokud tedy nemůžete nechat své peřiny na posteli, zvolte správný úložný prostor. Takový úložný prostor by neměl mít zvýšenou vlhkost a prašnost a měl by zajistit minimální cirkulaci vzduchu.
Neukládejte lůžkoviny do prostor uvnitř postele
Nejhorším řešením však jsou prostory uvnitř vaší postele. Takovému řešení se určitě vyhněte. Tento prostor je často neprodyšný a uzavřený. To jsou hlavní důvody, proč by zde neměly být ani dlouhodobě skladované rezervní peřiny.
Průměrný člověk za jednu noc vypotí asi půl litru potu. Pot obsahuje jednak neškodné soli, jednak nezdravé toxiny. Tyto potní sraženiny se dostávají skrz madrace až do nitra postele. Společně s prachem a roztoči se uvnitř postele ukládají. Proto byste se měli vyhnout ukládání peřin do těchto prostor.