Když jsme minule mluvili o bylinkách, které jsou vhodné do kuchyně, tak jsme jich ještě mnoho nevzpomenuli. Mateřídouška a tymián se nepoužívají tak často, jsou to vlastně tak trochu příbuzní. Obě dvě mají například vysoký podíl silic, tříslovin a flavonoidů. Mimo jiné působí protizánětlivě, podporují trávení, posilují žaludek a nervy. Nálev z kvetoucí mateřídoušky, konkrétně z natí pomáhá při kašli a nespavosti. Používají se převážně ve velikonočním období jako příměs do receptů. Sušený tymián dokonce dostanete po celý rok a jeho vůně a chut‘ je uchovaná i v té sušené formě. Další bylinkou, též trochu méně známou, je saturejka horská.
Stonky saturejky bývají brzy dřevnaté a právě proto se využívají jenom lístky. Chut‘ saturejky je trochu palčivá a pěkně voní. V dietních pokrmech se využívá místo pepře. Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny a také pryskyřice. Povzbuzuje chut‘ k jídlu, zmírn’uje nadýmání a křeče. Hodí se hlavně k masům, luštěninám, houbám, v kosmetice se používá k čištění mastné pleti. Dobromysl neboli oregano, známé koření, které se používá převážně ve francouzské kuchyni. Je příbuzná majoránky, ale má intenzivnější vůni. Ve Francii je součástí provensálského koření. Podporuje trávení, pomáhá při kašli a dokáže uklidnit podrážděné nervy. Můžete si kápnout i silici na polštář a bude se vám lépe usínat.
Zimní salát není zrovna úplně tak bylinka, ale říká se mu tzv. zelené koření a používá se kupříkladu jako obloha. Je trpčí než klasický salát a není tak křehký. Popenec s přívlastkem břečt’anový, je nízká popínavá rostlina, která se hodí do nádivek, salátů či polévek. Obsahuje převážně třísloviny, flavonoidy, silice, hořčiny nebo různé vitamíny. Je močopudný, pomáhá proti zánětům, ale také dezinfekčně a hojivě. Jako kloktadlo podporuje trávení a pomáhá při střevních potížích. Zevně ho můžete používat jako obklad, aby se vám brzy zahojily rány. Je tmavě zelené barvy, ale kvete modrofialově. Velmi rychlým způsobem se dokáže rozrůst.