V rámci všeobecného příklonu k alternativnímu životnímu stylu se čím dál víc z nás snaží chovat se ekologicky a nezapomínat na přírodu a životní prostředí. Nakupujeme bio potraviny, šetříme energiemi a třídím odpad.
Co patří do kompostu
Klasickou „odpadovou trojku“ – tedy sklo, papír a plast – postupně doplňují ještě další položky. Dnes je možné třídit například železo, hliník, elektroodpad nebo bioodpad. A protože kuchyňský odpad může ještě velmi dobře posloužit, trendem se v posledních letech stávají domácí komposty.
Do kompostu patří veškerý rostlinný odpad, který není v kuchyni dále využitelný – ať už to jsou odřezky a slupky ze zeleniny či ovoce, rostlinná biomasa ze zahrady, ale třeba i čajové sáčky nebo kávová sedlina. Dobře se rozloží také ubrousky nebo papírové kapesníky. Pozor jen na živočišné potraviny (například šunka nebo salám), stejně tak byste do kompostu neměli vyhazovat plesnivé nebo jinak znehodnocené potraviny.
Kompostujte i na balkoně
Není ani nutné, abyste měli zahradu: ke kompostování stačí balkon, ale skromnější kompost si můžete založit třeba i na kuchyňské lince nebo na jiném místě v bytě. Stačí k tomu jen vhodná nádoba, případně speciální sáček vyrobený z rozložitelného materiálu. Malé plastové kompostéry o rozměrech zhruba 0,5 x 0,5 m jsou k dostání v obchodech se zahradnickým vybavením a jejich používání je velmi snadné.
Domácí kompostér si však můžete i sami vyrobit z dřevěných latěk, případně zvolit plastové pytle, které umístíte do izolovaných boxů. Správný kompost je hotový a připravený za několik týdnů, záleží na tom, z čeho je složen.